Laboratuvara Test İçin Numune Vermeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Burtom Esentepe Tıbbi Tahlil Laboratuvarı

Test İçin numune vermeden önce bilinmesi gerekenler

advanced divider

Tanı değeri yüksek, güvenilir, doğru ve zamanında ulaşılabilen test sonuçlarının verilebilmesi; klinik örneğin doğru zamanda, uygun bölgeden, uygun şartlarda alınması ve sağlıklı koşullarda laboratuvara iletilmesi ile birebir ilişkilidir.

Bu nedenle testler için örnek verilmeden önce bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir:

Açlık Gerektiren Testler

advanced divider

Genel olarak tüm testler için 10-12 saatlik açlık sonrası sabah kan verilmesi önerilmektedir. Özellikle kanda glukoz, kan lipid paneli, elektrolitler (sodyum, potasyum, klor gibi), homosistein, magnezyum, demir, ferritin, ALP, folat, vitamin B12, 25-OH vitamin D, vitamin E, osteokalsin, C-peptid, insülin, GH ve PTH testleri için 12 saatlik açlık gerekmektedir. Ancak açlık süresinin 16 saati geçmemesi gerekir.

 Açlık döneminde sadece ihtiyaç duyulursa su içilebilir.

Egzersiz Durumuna göre değişebilen Testler

advanced divider

Günlük biyolojik ritim, egzersiz, açlık, diyet, ilaç alınması, alkol veya sigara kullanılması birçok laboratuvar tetkikini etkilemektedir.

Tetkikten önceki 24 saat süresince ağır ve zorlayıcı egzersizden kaçınılması ve kan verilmeden önce yarım saat kadar dinlenilmiş olması önerilmektedir.

Tetkikten bir gün önce sportif aktivite yapılmamalıdır. Laktat, CK, AST, LDH ve bazı hormonlar (T4, testosteron, androstenedion, LH vb.) egzersiz sonrası yükselebilmektedir.

Düzenli İlaç Kullanımı

advanced divider

Düzenli kullanılan ilaçlar var ise, doktor tarafından alınmaması söylenmediği sürece kesinlikle günlük düzen bozulmaksızın ilaçlara devam edilmesi gerekmektedir.

Beslenme İle değişebilen Testler

advanced divider

Bazı gıdalar kan ve idrarda test sonuçlarını etkilemektedir. Yüksek proteinli diyet sonrası üre, amonyak ve ürik asit düzeyleri artar. Yağlı diyet sonrası serum lipid profili değişiklik gösterir. Yemeklerden sonra kanda artan şilomikronlar serum veya plazmada bulanıklık yaparak ölçüm metotlarının yanlış sonuçlar vermesine neden olabilmektedir. Kafein içeren içecekler katekolamin, glukoz, kortizol, yağ asitleri ve trigliserit düzeylerini yükseltir.

24 Saatlik İdrar Toplanmasını gerektiren Testler

advanced divider

İdrardaki birçok metabolitin analizi 24 saatlik idrarda yapılır. Bu testlerde analizi yapılacak maddelerin bozulmadan korunabilmesi için gerekli koruyucu maddelerin idrar toplanmaya başlamadan önce toplama kabına konulması gerekir. Bu nedenle 24 saatlik idrar testlerinin yapılması istenildiğinde özel koruyucu maddeyi, toplama kabınızı ve yapılacak test ile ilgili ayrıntılı bilgileri (perhiz, ilaç, vb.) almak için lütfen laboratuvara başvurunuz.

Ön Hazırlık Gerektiren Testler

advanced divider
 Spermiyogram; Testi yaptırmadan önce 3-6 gün arasında cinsel perhiz yapılması gerekmektedir. Dışarıdan getirilecek örneklerin en fazla yarım saat içinde laboratuvara ulaştırılmasına özen gösterilmelidir.
 İlaç Düzeyi Testi; (Lityum, Valproik asit, Karbamezepin, fenitoin, fenobarbital, digoksin vb.) doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği takdirde son ilaç dozunuzu almadan hemen önce kan verilmesi önerilir.
 Gaitada Parazit Araştırılması; taze dışkı örneği yarım saat içinde laboratuvara ulaştırılmalıdır.
 I. Trimester Down Sendromu Tarama Testi; Kan örneği alımı ile USG ölçümünün aynı günde yapılması ve laboratuvara gelirken doktorunuz tarafından hazırlanmış USG ölçüm değerlerinin getirilmesi gerekmektedir.
 Kadın Hormon Testleri; Hormon düzeyleri adet döngüsüne göre değiştiğinden doktorunuzun belirttiği adet gününde kan verilmesi uygundur.
 İdrar Testleri; Mümkünse sabah ilk idrar örneği verilmelidir. Kadın hastaların adet dönemlerinde idrar örneği vermesi test sonuçlarını etkileyeceği için uygun değildir.
 İdrarda 5- Hidroksiindolasetik asit ve Okzalat Testi; 24 saatlik idrar örneği toplanmadan 3 gün önce ve toplama sırasında diyet uygulanmalıdır. Bu süre içinde çikolata, kahve, çay, muz, domates, ceviz, patlıcan, portakal, limon, et, tavuk, balık ve et suyu içeren gıdaların tüketilmemesi, bazı ilaçların kullanılmaması önerilir.

İletişim Bilgileri ve Çalışma Saatleri İçin Lütfen Tıklayınız!

Test İçin Numune Vermeden Önce Bilinmesi Gerekenler

{"wp_error":"cURL error 28: Resolving timed out after 5514 milliseconds"}